14 lipca - data, która zmieniła dzieje ludzkości

>> poniedziałek, 2 listopada 2009


Z czym kojarzy się data 14 lipca przeciętnemu Czytelnikowi? Z niczym. No dobra, a Czytelnikowi nieprzeciętnemu? Oprócz święta narodowego Francji – zapewne również z niczym. To jak najbardziej słuszne skojarzenie, ale to nie wszystko, co powinno nam się kojarzyć z tym dniem. Mało kto bowiem wie, że niewiele jest w historii dat, które byłyby tak znaczące. Wymieńmy tylko najważniejsze wydarzenia, które zdarzyły się w ciągu dwudziestu czterech godzin, jakie następują z zadziwiającą regularnością pomiędzy 13 a 15 lipca...



W 1299 roku sobór diecezji chełmińskiej postanawia, że następny sobór tejże diecezji odbędzie się nie szybciej niż w ciągu „dwóch lat od daty dzisiejszej”. Decyzja ta spowodowała, iż następny sobór odbył się dopiero nieco ponad dwa lata później. Skutki tego posunięcia rozumie chyba każdy wykształcony Europejczyk.

W 1611 roku nagły atak biegunki uniemożliwia Williamowi Szekspirowi napisanie pierwszych wersów komedii „Perforiusz i Wirginia”, dzięki czemu komedia ta w ogóle nie powstaje. Efekt tego jest taki, że tylko najwięksi znawcy elżbietańskiego teatru (do których i ja mam się zaszczyt zaliczać) kojarzą Szekspira z dziełami takimi jak „Kaśka Grubaśka, czyli rzecz o Chędotliwej Kochanicy Edwarda III”, „Tynwald, Twardoręki Jeździec” czy wreszcie najszerzej znany dramat „Przygody swawolnej Ewy, czyli czego nie wyczytacie w Biblii”.

W 1915 gdzieś w Karpatach ginie szeregowy Gita Dżugaszwili – wedle legendy jedyna osoba, która potrafiła wywrzeć łagodzący wpływ na swego młodszego brata, Josefa, znanego później jako Stalin. Powodem śmierci był zakład – szeregowy Dżugaszwili założył się z kolegami, kto potrafi zadźgać tępym widelcem więcej austro-węgierskich jeńców. Podczas dźgania osiemdziesiątej szóstej osoby Gita pośliznął się na krwi i przebił sobie widelcem (poprzez gałkę oczną) mózg niemalże na wylot. Okoliczności śmierci pozwalają niektórym historykom wysnuwać tezę, że może jednak dobrze się stało, iż szeregowy Gita nie wywierał dłużej łagodzącego wpływu na młodszego brata. Teza ta wydaje się jednak mocno kontrowersyjna - wszak powszechnie wiadomo, że Gita bardzo lubił kwiaty (i ogólnie przyrodę).

2002 – 14 lipca tego roku autor niniejszego artykuły nie wygrywa w Lotto. Skutek: musi dorabiać chałturzeniem takim jak pisanie takich artykułów, zamiast zająć się czymś wznioślejszym

0 komentarz(y):

Prześlij komentarz